وبلاگ

خصوصیات لباس آتش نشانی

خصوصیات لباس آتش نشانی

امروز قصد داریم تا در مورد یکی از بزرگترین و مهم ترین محصولات ایمنی صحبت کنیم. این محصول با اسم لباس آتش نشانی میباشد. لباس ها و تجهیزات بسیار زیادی هستند که آتش نشان ها باید آن ها را در راستای کاری خود داشته باشند. این تجهیزات شامل موارد مختلفی مثل دستکش ایمنی، لباس ایمنی، کفش و سایر تجهیزات میباشد. لباس و دستکش ایمنی البته یک تجهیزات مخصوصی هستند که در این شغل مورد استفاده قرار میگیرند. ما در این بخش در مورد خصوصیات لباس آتش نشانی با شما عزیزان گفتگو خواهیم کرد. شما میتوانید در این بخش محصولات مرتبط را نیز مشاهده کنید. همچنین پیش از شروع مقاله شما را دعوت میکنیم تا از بخش دستکش ایمنی تدبیر پاسارگاد نواور نیز دیدن کنید.

تجهیزات عملیاتی

خصوصیات لباس آتش نشانی

شغل آتش نشانی یعنی مواجه شدن با خطر های گوناگون. گاهی آتش نشان ها در دل آتش می روند و برای نجات دادن جان و مال مردم تلاش می کنند.  و گاهی به عمق یک چاه تاریک می روند برای نجات جان یک انسان. بدیهی است  آتش نشان ها باید لباس هایی به تن داشته باشند که خطرات را از آن ها دفع کند. از آنجایی که فعالیت آتش نشان ها صرفا محدود به مهار حریق نیست. و آن ها در شرایط محتلف عملیات انجام می دهند. و وظایف گسترده ای بر دوش آتش نشان ها است. از این رو لباس هایی که برای آتش نشان ها در نظر گرفته شده است. که تنوع دارند و بسته به شرایطی که در آن گرفتار هستند، مصرف می شود. لباس آتش نشانی ویژگی های خاص خود را دارد. خصوصیات لباس آتش نشانی بسیار است. در این مقاله به آن ها می پردازیم.

مشاهده محصول مربوطه با لینک مستقیم لباس آتش نشانی 

خصوصیات لباس آتش نشانی در تهران

موارد به کار رفته در لباس آتش نشانی

در کنار خصوصیات لباس آتش نشانی که منحصر به فرد است. پوشیدن و استفاده از آن آداب خاص خود را دارد. در مورد پوشیدن لباس مناسب ایستگاه رعایت نکاتی الزامی است. لذا آتش نشانان ملزم به رعایت مشخصات خاصی از کار هستند. آتش نشانان کت و شلوارهای ساخته شده از Nomex یا Kevlar را می پوشند. این نوع پوشش برای حفظ جان آتش نشان ها به کار گیری می شود.هر دو ماده مقاوم در برابر آتش هستند. که به محافظت از آتش نشان در برابر شعله ور شدن لباس می شود. همچنین در مقابل سوختگی های نزدیک در هنگام آتش سوزی کمک می کنند. البته این موارد به صورت منفک از هم در  لباس آتش نشانی استفاده نمی شود. چرا که گاهی اوقات، Nomex و Kevlar با هم مخلوط می شوند. این کار برای آن است که خصوصیات لباس آتش نشانی بهتر است ترکیبی از خواص این دو ماده باشد.

Nomex همچنین در برابر بار الکتریکی عایق بندی می کند. که این مهم از برق گرفتگی آتش نشانان جلوگیری می کند. این مسئله از آن جهت اهمیت دارد که در آتش سوزی معمولا روکش سیم های برق از بین می رود. لذا احتمال برق گرفتگی آتش نشان ها بسیار بالا است. استفاده از این لباس منطبق با خصوصیات لباس آتش نشانی از این موضوع جلوگیری می کند. آتش نشان ها دو نوع لباس فرم دارند. خصوصیات لباس آتش نشانی در هر مدل مختص به خود است. این لباس ها شامل لباس ایستگاه و عملیات است که به آن می پردازیم.

دستکش آتش نشانی

انواع خصوصیات لباس آتش نشانی

همان طور که گفتیم لباس آتش نشانی به دو دسته تقسیم می شود. خصوصیات لباس آتش نشانی در هر مدل متفاوت است. این ویژگی ها با توجه به کاربرد آن ها تعریف شده است. تا آتش نشان در زمان استفاده از آن احساس راحتی کند. همچنین بتواند به بهترین نحو به وظیفه خود عمل کند. منظور از لباس ایستگاه آتش نشانی، لباس رسمی است که آتش نشانان هنگام کار در ایستگاه از آن استفاده می کنند. حتما  این لباس ها را بر تن آتش نشان ها در زمانی که در ایستگاه هستند مشاهده کرده اید. لباس باید با مواد محافظ، ترجیحاً مطابق با استانداردهای NFPA 1975 طراحی شود. این اصلی ترین خصوصیات لباس آتش نشانی می باش. این لباس معمولاً از سه قسمت ضروری یکنواخت تشکیل شده است. این قسمت ها شامل شلوار، پیراهن و چکمه های انگشتی استیل می شود. این لباس ها در عملیات ها استفاده نمی شود.

لباس فضانوردان و آتش نشانان یک ویژگی مشترک دارد. به عبارت دیگر خصوصیات لباس فضانوردان با خصوصیات لباس آتش نشانی مشترک است. باید بگوییم برای اطمینان از ایمنی حداکثری از یونیفرم یا لباس های مخصوص ساخته شده. از پارچه های مصنوعی استفاده می کنند. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که لباس فرم آن ها از مواد یکسانی استفاده می کند. این نکته اهمیت کار آتش نشان ها را نشان می دهد. پارچه های کت و شلوار فضایی و لباس فرم آتش نشانی هر دو انعطاف پذیر هستند. همچنین دارای عایق های مناسبی در برابر درجه حرارت شدید می باشند.

خصوصیات تجهیزات آتش نشانی

وزن لباس آتش نشانی

خصوصیات لباس آتش نشانی به گونه ای است که در تدوین آن ها به موارد زیادی دقت شده است. لذا در باید هنگام بررسی عوامل بسیاری که باید برای لباس های استاندارد ایستگاه آتش نشانی در نظر گرفته شود. مواردی بسیار مهمی وجود دارد که در زمان بررسی خصوصیات لباس آتش نشانی برجسته می شوند. لباس های آتش نشانی برای استفاده در سخت ترین و خطر ناک ترین شرایط کاری طراحی شده اند. برخی از این موارد عبارت است ازمواردی که در ادامه به آن ها می پردازیم. آتش نشانان باید از خود و اطرافیان خود در برابر خطرات مختلفی محافظت کند. این شرایط ممکن است بار ها  در شغل آن ها ایجاد شود که  باید محافظت کنند. با این اوصاف لباس آتش نشان ها نقش مهمی را در این راستا ایفا می کند. یکی از اصلی ترین خصوصیات لباس آتش نشانی مربوط به وزن لباس ها می شود.

چرا که در ساخت آن ها آن ها باید از تجهیزات ساخته شده از پارچه های سبک استفاده شود. همچنین این لباس ها باید تنفس پذیر، ضد شعله یا مقاوم در برابر حرارت و شعله باشند. این ماده باید به عنوان یک لایه دفاعی اضافی برای آتش نشانان باشد تا آنها حتی در موارد اضطراری کاملاً محافظت شوند. لباس های ایستگاه آتش نشانی در رنگ ها و طرح های متنوعی وجود دارد و همچنین ساخته شده است تا از دوام فوق العاده ای برخوردار باشد. سازمان آتش نشانی باید یکی را انتخاب کند که با نیازهای افسران مطابقت داشته باشد.

محصول پیشنهادی: دستکش آتش نشانی

عملیات حریق

اصول استفاده و خصوصیات لباس آتش نشانی

لباس های ایستگاه های آتش نشانی نه تنها برای محافظت از آتش نشانان طراحی شده اند. علاوه آن نماینده طرز فکر و عقاید این بخش از جمعه می باشد. هنگام پوشیدن لباس فرم، پیام حرفه ای بودن و احترام به آتش نشانی را ارسال می کنند. همچنین این اهمیت قائل شدن برای شغلی است که آن ها برای آن کار می کنند. این به نوبه خود می تواند باعث ایجاد وجهه اجتماعی مطلوب و ایجاد اعتماد باشد. لذا خصوصیات لباس آتش نشانی موارد حویت بصری را نیز در بر می گیرد. در پوشیدن این لباس ها جزئیات مهمی وجود دارد که باید رعایت شود. زیر لباس آتش نشانی نباید از لباس هایی مانند لباس تناسب اندام استفاده شود. همچنین نباید از لباس زیر استفاده شود. چرا که ممکن است از مواد پایدار حرارتی ساخته نشده باشند و باعث بروز آسیب شود.  لذا هنگام کار این لباس ها نباید پوشیده شوند.

این نوع لباس های غیر پایدار از نظر حرارتی از الیافی با نقطه ذوب نسبتاً کم ساخته شده اند. لذا استفاده از آن ها می توانند در آسیب دیدگی سوختن نقش داشته باشند. پس این نوع لباس های تناسب اندام نباید به عنوان لباسی در زیر لباس آتش نشانی پوشیده شوند. این استاندارد همچنین الزامات مربوط به ثبات حرارتی منسوجات مورد استفاده در ساخت پوشاک  را مشخص می کند. خصوصیات لباس آتش نشانی به این موارد ختم نمی شود.همچنین باید الزامات اختیاری مقاومت در برابر شعله، مقاومت در برابر بو، مقاومت در برابر آب و دفع حشرات را تعیین کند.

لباس عملیاتی

پارچه Nomex

اصلی ترین خصوصیات لباس آتش نشانی نوع پارچه آن می باشد. در این لباس از پارچه Nomex استفاده می شود. این پارچه   نوع خاصی از نایلون است که لباس آتش نشانی از آن ساخته شده است. از جمله ویژگی های این پارچه، این است که در برابر حرارت و شعله مقاومت می کند. در واقع این مهمترین خصوصیات لباس آتش نشانی است که از آن انتظار می رود. پوشیدن آن برای آتش نشانان حتی هنگام کار در شرایط گرم و سوزناک نیز راحت است. این ماده همچنین فوق العاده راحت است. این عوامل باعث می شود استفاده از این لباس بسیار راحت و کارآمد باشد. الیاف نایلون به گونه ای طراحی شده اند که بدون جذب گرما مقاومت می کنند. این موارد ازجمله خصوصویات لباس آتش نشانی می باشد البته موارد دیگری هم هست که به آن خواهیم پرداخت. این لباس همچنین شرایط تنفس بالایی دارند که باعث می شود.

آتش نشانان به راحتی بتوانند تنفس کرده و خنک شوند. همه این موارد برای آن است که آتش نشان با خیال آسوده برر.یعملیات نجات تمرکز کند. Nomex علاوه بر این که بسیار کارآمد است، وزن کمی نیز دارد. وزن کم این لباس باعث می شود آتش نشان چابک باشد. که این مورد در نتیجه مطلوب عملیات اتفاع حریق و نجات بسیار موثر است. همچنین به دلیل این ویژگی سبک، آتش نشانان به راحتی لباس را حمل می کنند. این پارچه بسیار برای لباس آتش نشانی مناسب است. در واقع خصوصیات لباس آتش نشانی ناشی از استفاده از این پارچه است.

حریق

لباس فضانوردان

شاید از این عنوان متعجب شده باشید و به دنبال ارتباط بین لباس آتش نشانی و لباس فضانوردان هستید. باید گفت خصوصیات لباس آتش نشانی با لباس فضانوردان تا حد زیادی مشترک است. و اصلی ترین علت اشتراک در استفاده از پارچه نومکس در هر دو لباس است. این لباس ها برای مواجه شدن با حرارت طراحی شده اند. در حقیقت، بسیاری از بخش های آتش نشانی سال هاست که به Nomex اعتماد دارند. هرگز مشکلی با گرفتار شدن آتش نشانان در معرض خطرات آتش سوزی نداشته اند. به دلیل همه ویژگی های خارق العاده ای که Nomex ارائه می دهد. بسیاری از بخش های آتش نشانی در سراسر کشور برای تجهیز لباس محافظ شخصی خود به Nomex مراجعه می کنند. در مورد فضا نوردان نیز این مورد مصداق دارد و مشابه آن است . چرا که هر دو قشرر در محیط های خطر ناکی اقدام به فعالیت می کنند.

شاید تصور کنید با این همه ویژگی این پارچه باید قیمت گزافی داشته باشد. اما باید بگوییم بر خلاف تصور این پارچه بسیار مقرون به صرفه است. در کنار این مزایای بسیار دیگری نیز دارد. از این رو گزینه ای عالی برای آتش نشانان تبدیل کرده است. خصوصیات لباس آتش نشانی برای حفظ جان آتس نشان تدوین شده است. همانطور که گفته شد از نومکس در برخی از لباس های فضانوردان نیز استفاده می شود. لباس های فضایی از بسیاری از لایه های مواد محافظ و عایق ساخته شده. این برای اطمینان از دوام، انعطاف پذیری و عایق بندی است.

عملیات

چند مورد از خصوصیات لباس آتش نشانی

در این بخش از مقاله قصد داریم به بیان چند مورد از خصوصیات لباس آتش نشانی بپردازیم. مورد اول این است که لباس کار آتش نشانی باید در برابر اجسام تیز و برنده هم مقاومت داشته باشد. همچنین لباس آتش نشانی باید از ورود آب و رطوبت جلوگیری کند. از مهمترین خصوصیات لباس آتش نشانی  این است که باشد وزن مناسبی داشته باشند.  این مورد از آن جهت مهم است که آتش نشان در هنگام کار کردن با آن، با سختی مواجه نباشند. معمولا وزن لباس های کار آتش نشان ها، 2.400 کیلوگرم است.  از دیگر خصوصیات لباس آتش نشانی این این که باید پارچه شب رنگ در بعضی قسمت های آن دوخته شده باشد. این نکته، جزئی اما بسیار مهم است چرا که آتش نشان باید در مواقع خطرناک دیده شوند. مورد دیگر این که لایه داخلی لباس باید به گونه ای باشد انتقال هوا به خوبی انجام شود.

همچنین دیگر این که لایه داخلی لباس باید به گونه ای باشد تعریق آتش نشان را به حداقل برساند. مورد دیگر است که بر روی لباس آتش نشانی باید در قسمت بیرونی جیب داشته باشد. این جیب ها برای آن اس تا آتش نشان بیسیم یا تجهیزات مورد نیاز خود را در آن قرار دهد. همچنین سایز لباس کار آتش نشان ها باید در اندازه های گوناگون باشد. تا هر آتش نشان دقیقا سایز لباس خود را به تن کند. نکته آخر درمورد خصوصیات لباس آتش نشانی این که باید آستین لباس مماس بر مچ دست باشد تا خطرساز نباشد.

لباس آتش نشانی

جمع بندی خصوصیات لباس آتش نشانی:

در پایان باید گفت لباس آتش نشانی به وسیله پارچه هایی مجهز هستند. که برای بالاترین سطح حفاظت و آسایش تولید شده اند. لباس آتش نشانان اکثراً از پارچه های ساخته شده از الیاف آرامید هستند. زیرا در برابر کشش و دوام مکانیکی مقاومت بالایی دارند و در عین حال کاملاً ضد شعله هستند. این موارد از مهمترین خصوصیات لباس آتش نشانی می باشد. فروشگاه تدبیر پاسارگاد نواور فروشنده انواع تجهیزات آتش نشانی میباشد. یکی از تجهیزاتی که در این زمینه استفاده میشوند، محصولات صداگیر هستند. شما میتوانید برای مشاهده انواع محصولات صداگیر به صفحه صداگیر مراجعه کنید.

ما در فروشگاه تدبیر پاسارگاد نواور فروشنده انواع تجهیزات ایمنی هستیم. شما نیز میتوانید برای خرید انواع محصولات و استعلام قیمت با تدبیر پاسارگاد نواور تماس بگیرید. تجهیزات ما با برند های مختلفی مثل دراگر در این زمینه ارائه میشود. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

شماره تماس ها:

تلفن ۱: ۶۶۷۶۵۹۲۴-۰۲۱
تلفن ۲: ۶۶۷۶۵۷۰۷-۰۲۱

به این صفحه امتیاز دهید
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.